A Capella Savaria, Magyarország legrégebbi, korhű hangszereken játszó kamarazenekara új mérföldkőhöz érkezett: elkészült vadonatúj weboldala, amely modern formában hozza közelebb a barokk zene időtlen értékeit, így megszólítva a mai kor emberét.
Talpon maradva a hullámzás közepette
Bár a 2000-es évek elején a klasszikus zenei koncertek látogatószáma stabil volt, de a klasszikus zene közönsége már akkor is szűkebb réteget képviselt a kulturális események teljes látogatottságához képest. A fellendülés időszakában számos kiváló kezdeményezés indult el Budapesten és a vidéki nagyvárosokban is, de a 2008-as gazdasági világválság hatása miatt a kulturális események látogatottsága tovább csökkent. A 2010-es évek közepétől újabb fellendülést érzékelhettek a zenészek, hiszen a crossover projektek, szabadtéri nagyszabású események és a fiataloknak szóló kakaókoncertek új színt vittek erre a területre is. 2020-ban azonban újabb csapás jött a COVID-19 által, amikor együttesek és művészek sorsa pecsételődött meg egyik napról a másikra. Voltak pillanatok, amikor úgy tűnt, innen már nincs kiút. Ugyanakkor 2022-től újabb reménysugár jelent meg, hiszen a tendencia megfordulni látszik, az online eseményektől ismét a személyes kapcsolódás felé tart a világ, ami a klasszikus zenészeknek jó hír, még akkor is, ha a gazdasági környezet továbbra sem lehet motorja a fellendülésnek.
Mindezek ellenére úgy tűnik, a barokk zenének továbbra is van létjogosultsága, újabb és újabb generációk szívébe lopja be magán Bach, Telemann, Rameau vagy Scarlatti.
Ebben a munkában jár élen a Capella Savaria Kamarazenekar, amely több mint négy évtizedes múltra tekint vissza, repertoárjában a barokk és klasszikus zene ritkaságai éppúgy megtalálhatók, mint közismert művek. Ugyanakkor a Capella Savaria felismerte, hogy a mai társadalmi és kulturális változások közepette új megközelítés szükséges ahhoz, hogy közönséget fiatalabb generációkkal frissítse.
Az új weboldal, amelyet a Kertesz Communications Consulting (KCC) csapatával közösen fejlesztettek, nemcsak vizuálisan emelkedik ki, hanem alapvető kommunikációs kérdésekre is választ ad. Az oldal célja, hogy érthetően és vonzóan mutassa be a barokk zene különlegességeit, hidat teremtve a klasszikus művészetek és a modern közönség között.
A Capella Savaria Magyarország legrégebbi, korhű hangszereken játszó kamarazenekara, amely 1981-ben alakult Szombathelyen. Az együttes újító törekvései nagy feltűnést keltettek a zenei életben. Céljuk a barokk és klasszikus zene korhű előadása, a korabeli dokumentumok felhasználásával. Az együttest Németh Pál alapította, és 1992-től Kalló Zsolt a koncertmester, 1999-től pedig a művészeti vezető.
Több mint 90 hanglemezük készült, melyek közül öt elnyerte az „Év hanglemeze” díjat. Számtalan hangversenyt adtak 22 európai országban, Észak- és Dél-Amerikában, valamint Izraelben. Gyakori résztvevői a magyar fesztiváloknak (Sopron, Fertőd, Budapest, Zemp lén), de koncerteztek már Brugge, Innsbruck, Regensburg, Göttingen, Halle, Utrecht, Zerbst, Varsó és Wroclaw régi-zene fesztiváljain is. A zenekart 1991-ben Liszt-díjjal tüntették ki, és 2006-ban, fennállásuk 25. évfordulóján, a Prima Primissima szakmai és közönségdíjat is elnyerték.
További információ: www.capellasavaria.hu
Legutóbbi hozzászólások